Bize Ulaşın

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Ev dekorasyonunda kullanılan eşyaların tasarımı ve renkleri oldukça önemlidir. Ev dekorasyonu yapılırken ev içerisindeki eşyaların renk bakımından uyumlu olması gerekir. Dekorasyonda renk uyumu sağlanmadığında ev içerisinde vakit geçirirken de keyif almanız daha zor olacaktır. Kullanılan eşyaların renk ve tasarım bakımından uyumlu olması, göz yormayacağı için kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Ev dekorasyonunda renk uyumunu sağlamak için bir iç mimar ya da alanında uzman bir kişi olmanıza gerek yok. İç mimarlık firmalarından destek alarak dekorasyonda renk uyumunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. 

                            

Dekorasyon yapılmadan önce eşyalar titizlikle seçilmelidir. Eşyaların doku ve renk bakımından uyumlu olmasına dikkat ederek seçim yaptığınızda şık bir dekorasyon yapabilirsiniz. Ofis ortamında da dekorasyonda renk uyumu sağlamak oldukça önemlidir. Günün büyük bir kısmını iş yerlerinizde geçireceğiniz için gözünüzü yormayacak, verimli bir şekilde çalışabileceğiniz ortamı hazırlamanız gerekir. Ofis ortamında genellikle nötr renkler tercih edilir. Nötr renkler ile dekorasyon yapmak daha kolay olacaktır. Ofis ortamı için eşya seçimi yaparken klasik ve rahat modellere yönelebilirsiniz. 

Ev dekorasyonunda en çok dikkat edilmesi gereken husus, renk uyumudur. Renk bakımından uyumlu ürünler bir araya geldiğinde dekorasyonun büyük bir kısmı tamamlanmış olur. Yatak odası, mutfak, çalışma odası, oturma odası gibi evin sık vakit geçirirken bölümlerini dizayn ederken işinin ehli kişilerden destek alabilirsiniz. İç mimarlık sektöründe yıllardır kaliteli hizmeti ile adından söz ettiren firmamızdan destek alabilirsiniz. Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek ev ya da iş yerlerinizde renk uyumunu sağlayarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. 

Renklerin Orantılı Bir Şekilde Dağılmasına Özen Gösterin

Dekorasyon yaparken renk dağılımına dikkat etmeniz gerekir. Renkler orantılı bir şekilde dağıldığında ortaya daha güzel bir görüntü çıkar. Evin içerisinde bulunan eşyalar ile tül ve perdenin renklerinin uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda ev içerisinde bulunan vazo, ayna, biblo gibi aksesuarların da eşyalar ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ev içerisinde renklerin uyumlu bir şekilde dağılması için iç mimarlık firmaları tarafından çeşitli yöntemler ve formüller uygulanır. Renklerin orantılı bir şekilde dağılması için en çok uygulanan formül 60/30/10 olarak bilinir. 

60/30/10 formülü ile ev içerisinde kullanılan mobilyalar ve aksesuarların renk bakımından dengeli olmasını sağlamak amaçlanır. Renk dengesini sağlamak için hangi odayı dekore etmek istiyorsanız kafanızda üç renk belirmekle işe koyulabilirsiniz. Üç rengi belirlerken renklerin ikisinin birbirine yakın tonlarda olması ve diğerinin tamamen zıt bir renk olması dengeli bir dekorasyon yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin siyah ve gri renkli mobilyalar ile kırmızı renkli objeleri bir araya getirerek renk dengesini sağlayabilir ve istediğiniz şekilde dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. 

Dekorasyon yaparken siyah ve antrasit rengi seçerseniz mobilyaları siyah renkli olarak belirlemeniz daha uygun olacaktır. Siyah renkli mobilyalarınızı öne çıkarmak için duvarı antrasit renge boyayabilirsiniz. Vazo, biblo, heykel gibi çeşitli ev aksesuarlarında ise turuncu, kırmızı gibi zıt renklere yönelebilirsiniz. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek ev dekorasyonunda renklerin orantılı bir şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz. İç mimarlık sektöründe yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz. İnternet adresimiz üzerinden sunduğumuz kaliteli hizmetleri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. 

Farklı Renklerin Uyumu İle Dekorasyonunuzu Tamamlayabilirsiniz

Ev dekorasyonunda farklı renklerin yarattığı uyumu tercih edebilirsiniz. Örneğin zeminden tavana kadar farklı tonlardaki renkleri tercih ederek renk bakımından uyumlu bir ortam oluşturabilirsiniz. Evin zemininde koyu renkleri mobilyalarda ise daha açık tonlardaki renkleri tercih edebilirsiniz. Odanın tavanında ise mobilyalardan da açık bir renk tercih ederek uyumlu bir şekilde dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. 

Siyah, gri ve bej renklerini seçerek zeminden tavana olacak şekilde kademe kademe renkleri açabilirsiniz. Seçtiğiniz renkler arasında koyu renkler olduğunda mobilyalarınızı koyu renkli olarak tercih edebilirsiniz. Duvarlarda ve tavanda tercihinizi açık renklerden yana yaparak daha ferah ve keyifli bir ortam oluşturabilirsiniz. Ev ve ofis dekorasyonunda zeminden mobilyaya, perdelerden aksesuarlara kadar her detayın renkleri dikkate alınmalıdır. Renk uyumunu sağladığınız takdirde farklı tasarımlı ürünler bile göze batmayacaktır. Dekorasyonun temel noktası renk uyumunu sağlamak olduğunu için işinin ehli kişilerden destek alabilirsiniz. 

İç Mekan Dekorasyonunda Renk Uyumunun Önemi

İç mekan dekorasyonunda renk uyumunu sağlamak oldukça önemlidir. Renkler, iç mekanın tasarımını doğrudan etkilediği için renk seçimi yaparken özenli davranılması gerekir. Evinizde dekorasyon anlamında gözle görülür bir fark yaratmak istiyorsanız çeşitli renkler ile uyum yaratabilirsiniz. Farklı tasarıma sahip eşyalar ile dikkat çekici bir dekorasyon yapabilirsiniz, fakat renk uyumunu sağlayamadığınızda eşyaların tasarımının pek bir önemi kalmayacaktır. 

Yaşam alanlarınız küçükse ve olduğundan daha büyük görünmesini istiyorsanız dekorasyonunu tamamlarken çeşitli renk oyunları oynayabilirsiniz. Uyumlu bazı renkler bir araya geldiğinde iç mekan olduğundan daha geniş ve ferah görünecektir. Aynı zamanda gün içerisinde uzun süre vakit geçirdiğiniz evlerinizde renk uyumunu sağladığınızda gözünüzü yormadan, keyifli bir şekilde o vakit geçirebilirsiniz. Redecor İstanbul olarak sizler için en kaliteli iç mimarlık hizmetlerini sunuyoruz. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz ve evinizi ya da iş yerinizi en güzel şekilde dekore edebilirsiniz.