Bize Ulaşın

Mimarlık ve İç Mimarlık Arasındaki Farklar

Her binanın duvarlarının arkasında gömülü bir hikayesi vardır. Bu hikayeyi tamamlayan iç mimarlar ve mimarlar, binayı işlevsel, hoş ve çekici hale getirmek için eş zamanlı olarak bir araya gelebilir. Bu da demek oluyor ki, tasarım ve mimari işler yakından ilişkilidir. Fakat belirgin olan farklı yönleri de vardır.

mimarlık

Mimarlık ve İç Mimarlık Nedir?

Öncelikle mimarlık ve iç mimarlık disiplinlerini ayrı ayrı olarak değerlendirelim ve bu iki kariyer arasındaki farklılıklara değinelim.

Mimarlık Nedir?

Mimarlık, binaları ve diğer fiziksel yapıları hem harici hem de dahili olarak tasarlamanın profesyonel faaliyeti, disiplini ve sanatıdır. Boş bir arazi üzerine hassas bir denge ile inşa edilen bir yapı, mimarların çalışma alanlarındandır.  

Binanın dış cephesinde göreceğiniz her şey bir mimarın eseridir. Bunun yanı sıra mutfak, yatak odası, bahçe, veranda, vb. alanlar için ev sahiplerinin gereksinimlerine uygun olarak kullanılabilecek yapılar inşa ederler.

Uzmanlık kursları peyzaj mimarlığı, çevre mimarisi ve dijital mimariyi içerir. Araştırma çalışmalarında ulaşım planlama, kentsel tasarım, çevre planlama, konut ve endüstriyel tasarımlarda uzmanlaşabilirler.

İç Mimarlık Nedir?

İç mimarlar, binaların içinde mükemmel ortamı yaratmaktan sorumlu kişilerdir. Bir yapı üzerinde çalışırken ilk bakışta nasıl görüneceğini, tüm pratik kullanımlarına ve daha yaratıcı fikirlere kadar her şeyi düşünmek zorundalar. İç mimarların çalıştıkları alan üzerinde neler yapabilecekleri hakkında net bir fikir beyan etmek son derece zordur. Çünkü netice itibariyle iç mimarlar, çeşitli yaşam tarzlarını evlere, ofislere ve her türlü endüstriyel ortama benzersiz bir şekilde uygulayabilmektedir.

İç mimarlar, tasarım süreçlerinde daha teknik düzeyde yer alan tasarımcılardır. Mevcut bir yapının yeniden inşasını veya yenilenmesini kolaylaştırmak için inşaatçılar, müteahhitler ve teknisyenlerle birlikte çalışırlar.

İç Mimarlık ve Mimarlık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki kariyer; eğitimleri, tasarımları ve odak noktaları bakımından birbirlerine göre pek çok farklılık gösterir. İşte bu iki mesleğin bazı önemli farklılıkları:

Tasarım

Mimarlar binaları tasarlarken binanın dışına odaklanırken; iç mimarlar binanın iç mekanına odaklanır. Yani mimarlar, binanın yapısını tasarlar ve gitmiyorlar evi dekoratif unsurlarla döşer. 

Eğitim

Her iki meslek türü de farklı eğitim disiplinleri gerektirir.  Mimar olmak isteyen bir kişi üniversite sınavına giriş yaptıktan sonra üniversitelerin 4 yıllık “Mimarlık Fakültesi” “Mimarlık” bölümü tercihi yapmalıdır. Bu bölümü başarı ile bitirenler, mimarlık görevini icra edebilir ve mesleki ihtiyacı doğrultusunda imza yetkisine sahip olabilir. Benzer şekilde iç mimar olmak isteyen lise son sınıf öğrencilerinin ise özel ve devlet üniversitelerinde 4 yıl süreyle eğitim görebilecekleri “İç Mimarlık” bölümlerinden başarıyla mezun olmaları gerekmektedir. 

Gereksinimler 

Mimarlar, zemin döşeme, duvar, iklimlendirme, aydınlatma, elektrik tesisatı, sıhhi tesisatı, ısı yalıtımı, vb. teknik gereksinimlere odaklanırken; iç mimarlar, daha çok yapının duygusal ve estetik yönlerine odaklanır.

Projeleriniz için Mimarlarla mı Yoksa İç Mimarlarla mı Çalışmalısınız?

Kişisel veya endüstriyel mimari projeleriniz için mimarlarla mı yoksa iç mimarlarla mı çalışacağınız konusunda karar vermek için öncelikle ne tür bir hizmete ihtiyacınızın olduğunu bilmelisiniz.  

Mülkünüz Üzerinde Ne Tür Bir Değişiklik İstiyorsunuz?

Örneğin yapısal kusurları veya problemleri olan bir mülkün yenilenmesi ve mevcut bir alana yeni bir yapısal birim eklenmesi mimarların çalışma alanına girmektedir. Buna karşın evinizin iç dekorasyonunda değişiklikler yapmak, mutfağınıza ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmet verecek bir mutfak dolabı tasarlatmak, duvarlarınızı estetik bir biçimde dekore etmek veya zemin döşemelerinizi son trend ürünlerle yenilemek için bir iç mimar ile çalışmanız gerekir. 

İç mimarların çalışma alanı iç mekan tasarımıdır. İç mekan tasarımı ise bir alanı estetik açıdan hoş kılmakla ilgilidir. İç mimarların hedefi ister konut ister ticari tasarım olsun, herhangi bir binada bulunabilecek uyumlu ve güzel unsurlarla ortamı öne çıkarabilmektir. İç mimarlar, kişisel tercihlerinizi ortaya koyma konusunda size daha fazla yardımcı olurlar. 

Her İki Profesyonele de İhtiyacınız Olabilir!

Bazı durumlarda hem iç mimarlarla hem de mimarlarla çalışmanız gerekebilir. Örneğin geniş bir arazi üzerinde bir çiftlik evi sahibi olduğunuzu varsayalım. Mevcut evinizin yakınlarına yeni bir proje olarak bir misafir evi eklemeyi düşünüyorsunuz. Söz konusu durumda fiziki olan mimari yapının istediğiniz yapısal özelliklere sahip olması için mimarlarla, estetik ve fonksiyonel açıdan beklentilerinizi karşılaması için iç mimar tecrübesine ihtiyacınız olacak.  

Mimarları ilgilendiren çalışma alanlarından birisi, çevre tasarımıdır. Şehirlerde gördüğümüz hemen her yapı (parklar, yürüyüş yolları, vb.) bir mimarlık eseri olarak değerlendirilebilir. Fakat özel ve geniş çaplı projelerde dekorasyon yönünden de mutlaka bir destek ihtiyacı olabilir. Özellikle iç mekan yaşam alanlarının söz konusu olduğu yerlerde mimarlarla aynı derecede önemli iç mimarlarla da çalışmanız gerekecektir.