Bize Ulaşın

Modern Ofis Tasarımı İçin 6 İpucu

Verimlilik bir ofiste en önemli önceliktir. Bununla birlikte, iyi hissetme faktörü ve hepsinden önemlisi, çalışma alanları tasarlanırken sağlıklı ve güvenli çalışma garanti edilmelidir. Modern ofis tasarımı için aşağıdaki altı ipucu, önemli olan her şeyi bir araya getiriyor.

modern ofis tasarımı için ipuçları

1. İpucu: Çalışın, Ancak Güvenle

Modern ve ideal ofis tasarımı sadece dekoratif değil, her şeyden önce pratik olmalıdır. Buna, masaların kaçış yolları açık tutulacak şekilde yerleştirilmesi de dahildir, çünkü her şeyden önce güvenlik gelir.

Aynı zamanda, açıkça görülebilen ve okunabilen tabelalar yerleştirilmelidir. Kaçış yolları söz konusu olduğunda, işaretlerin bulunabilmesi esastır. Bu arada, İşyeri Yönetmeliğinin 3. maddesi de girişimciyi veya mal sahibini sorumlu görmektedir.

2. İpucu: Sağlık Önce Gelir

Çalışan sağlığı da güvenlik kadar önemlidir. Bu nedenle modern ofis mobilyaları da sağlıklıdır. Bunlar, iyi ofis mobilyalarının nasıl görünmesi gerektiğine dair sadece birkaç örnek:

  • yüksekliği ayarlanabilir ekranlar,
  • ergonomik masa ve sandalyeler veya
  • rahatlatan dekorlar

İster şahıs şirketi isterse birden fazla çalışanın bulunduğu kurumsal bir firma olsun. İş yerinde sağlık asla ihmal edilmemelidir! Artık çok çeşitli uyarlanabilir ve hepsinden önemlisi, sağlıklı oturma ve benzerlerini sağlayan güzel ofis mobilyaları var.

3. İpucu: Doğru Aydınlatma

Bu ipucu, stil ve sağlığı bir araya getiriyor. İş yerinde doğru aydınlatma, iyi bir sandalye kadar önemlidir, çünkü özellikle bilgisayarla çalışırken gözler aşırı derecede yorulmamalıdır. İyi aydınlatma, ofis tavanındaki neon ışıklardan çok daha fazlasıdır. Çok sayıda aydınlatma çözümü ofiste hem sağlıklı ışık hem de tasarım açısından artı bir değer sunuyor.

Optimum ofis tasarımı sizi iyi bir ruh haline sokar

Tabii ki, iş yerinde de iyi hissetmeniz gerekiyor. Aşağıdaki ipuçlarının amacı tam olarak budur. İster kendi dört duvarınızda ister bir iş merkezinde bir ofis açın, mobilyalar kişiselleştirilebilir ve özelleştirilmelidir.

İş yerinde rahat hissetmenin tek yolu budur.

4. İpucu: Modern Mobilyalar ve Renk Vurguları

Uyumlu tonlarda yapılmış mobilya ve armatürleri seçmek önemlidir. Hoş renkler sizi iyi bir ruh haline sokar ve ofisinizde her gün çalışmanızı çok daha keyifli hale getirir. Farklı renklerde mobilya almak istemiyorsanız, bir resim veya başka bir renk vurgusu da kullanabilirsiniz.

5. İpucu: Yeşillik & Bitkiler

Biraz yeşil hiçbir ofise zarar vermez! İç mekan bitkileri gibi aksesuarlar da optimal ofis tasarımının bir parçasıdır. Bunlar sade ve taze bir ortam sağlar ve satın alınması pahalı değildir. Çalışanların kendilerini daha huzurlu ve odaklı hissetmesini de sağlarlar.

6. ipucu: Doğru Düzene Sahip Olun

Her şeyin doğru yerde olması ve işyerinde kendini iyi hissetme faktörünün otomatik olarak artması için doğru düzene de dikkat edilmelidir. Tabii ki, bu öncelikle işgücüne bağlıdır. Yine de ofis tasarımı ile doğru yapıları ve alanları oluşturmak da önemlidir, böylece işleri kolayca düzenli tutmak mümkün olur.

Tamamı uygulaması kolay olan sadece altı ipucu ile ofis bir üretkenlik yeri haline gelir. Yukarıda saymış olduğumuz 6 maddeye dikkat ederek siz de daha modern bir ofis tasarımına sahip olabilirsiniz. Modern bir ofis tasarımı sadece oldukça yeni bir duvar rengi ve modern ofis mobilyalarında ifade edilmekle kalmaz, aynı zamanda tamamen yeni çalışma yöntemleri ve süreçleri sağlar. Geleneksel normlardan uzak, iyi düşünülmüş bir ofis, şirketler için büyük katma değer sağlayabilir.

Güzel bir çalışma ortamı, süreçlerin üretkenliği ve verimliliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ancak çevre ve sağlık bilinci de modern ve başarılı şirketler için önemli bir rol oynamaktadır.