Bize Ulaşın

Modern Mutfaklarda Kapak Seçimi

Bir evin en çok kullanılan alanı olan modern mutfaklarda, kapak seçiminin önemi büyüktür. Hem şık aynı zamanda kullanışlı kapakları tercih etmek, mutfağınızın sizi yansıtan tarzıyla ön plana çıkmasını sağlar.

Modern Mutfaklarda Kapak Seçimi

Özellikle hanımlar için mutfağın önemi tartışılmaz bir gerçektir. Büyük bir zaman dilimini yemek yaparken mutfakta geçirmek zorunda kalırken, aynı anda sevdikleriniz ile keyifli vakitler geçirip, onları mutfağınızda ağırlamak isteyebilirsiniz. Bu yüzden mutfak tasarımına dikkat etmeli, sadece işlevsellik değil aynı anda göz zevkine hitap eden mutfak dolabı modelini tercih etmelisiniz.

Günün büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz, bir nevi yaşam alanınız olan mutfakta tercih ettiğiniz kapak türü ile dikkat çekmek için, yeni mutfağınızı tasarlarken bir uzman tasarımcıdan destek almak işinizi kolaylaştıracaktır. Modern mutfaklarda, kapak türünün evin genel dekorasyonuna ve tarzına uyum sağlaması önemlidir. Bunun için kapak renk seçeneklerinden sizi ve ruhunuzu yansıtacak modellere yönelmek gerekir.

Şık Görünümlü Renkli Mutfaklar

Mutfaklarda ferah ve rahat bir görünüm elde etmek için, bu görünüme sahip renk seçeneklerini kullanmak gerekir. Modern bir mutfak için, birbiriyle alakası olmayan renkleri kullanmak yerine, mutfak yapısına uygun renkte kapaklara yönelmelidir.

Seçilen rengin mutfağı aydınlatması, genişlik sağlaması ve diğer eşyalarda uyum içinde dekore edilebilmesi önemlidir. Bununla birlikte tercih edilen mutfak dolabı kapak rengine uygun tezgâh, aksesuar ve diğer ışıklandırmalar, mutfağa her girdiğinizde içinizin açılmasını sağlar.

Mutfak Dolabı Tercihi

Modern bir mutfağı, uzun yıllar hiç sıkılmadan kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda, aynı mutfakta her zaman aynı ferah duyguları hissedebilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mutfağınızın modern ve estetik görüntüsünü hiç kaybetmemesi için dayanıklı ve kaliteli mutfak dolabı satın almanın yanı sıra, cilalı ve boyalı kapak türleri kullanmalısınız. Lake mutfak dolapları, bu anlamda beklentilerinize karşılık niteliğindedir. Ayrıca mutfak dolabının üretimi sırasında kullanılan tüm malzemeler üst düzey kalite standartlarına sahip olmalıdır. Bununla beraber suya dayanıklı ve nem, buhardan etkilenmeyen mutfak dolapları uzun zaman boyunca sorunsuz kullanım konforu yakalamanız açısından oldukça önemlidir.

Aradığınız modern dokunuşlara sahip mutfak dolaplarını piyasada pek çok farklı seçenekle rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu seçenekler arasından kıyaslama yaptığınızda, önemli olan tercih ettiğiniz mutfak dolabının mutfağınıza kattığı ambiyans güzel ve keyifli vakitlere geçirebileceğiniz bir mutfağa sahip olmaktır.

Mutfak Dolabı Kapağı

Mutfak dolabı seçerken pek çok kritere aynı anda dikkat etmeniz gerekir. Kullanılan malzeme yapısı, aksesuar seçimi, kapak tercihi gibi noktalar genel olarak mutfağın göze hoş gelmesi ve kullanışlı olmasını sağlar. Özellikle kapak seçimi, mutfağın şık görüntüsü için modern bir hava yakalaması adına özenle seçilmesi gerekir. 

Kapak konusunda pek çok farklı modelle karşılaşmanız mümkündür. Her bir kapak modeli kendi içinde farklı avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte gelir. Çeşitli renk ve model kapaklar kullanarak mutfağınızın havasını değiştirebilirsiniz.

Mutfak dolabı kapak alternatiflerini başlıca sıralamak gerekirse;

  • Lake kapaklar
  • Akrilik mutfak kapakları
  • Membran mutfak kapakları
  • Ahşap kapak seçenekleri

Bahsi geçen mutfak kapaklarının her biri, kalite ve tarz olarak birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir. Her biri mutfağınız için çeşitli kolaylık ve konfor sunar. Bu yüzden seçim yaparken bütçe, zevk, tarz ve mutfak mimari yapısını göz önünde bulundurup, tüm bunlara uygun tercihler yapmanız gerekir.

Mutfak dolapları arasından en çok tercih edilen ve günümüzde mutfak dolabı trendlerinin başında yer alan lake dolaplar, modernlik ışığında tasarlandığından dolayı satış rekorları kırmaya devam ediyor. Yüzeyinin parlaklığı sayesinde beğeni toplayan bu kapak modeli, aslında bu özelliğini cilalanıp üretilmiş olmasından alıyor. Lake mutfak dolaplarının günümüzde yeni mutfak yapanların ve ev dekorasyonuna önem verenlerin ilk tercihi olmasının sebebi, bu modelin son derece sağlam ve dayanıklı olmasından kaynaklanıyor.

Lake dolap kapakları uzun ömürlü kullanım sunarken aynı zamanda kapak seçimi konusunda farklı renk alternatiflerinin fazla bulunması ve yüzey parlaklığının mutfağın genel ambiyansını olumlu anlamda etkilemesi tercih edilmesinde en önemli sebepler olarak biliniyor.

Bütçe olarak cazip fiyatlarda satılabilen mebran kapaklar ise insanların işlerini kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Hammadde olarak MDF üzerine pvc vakum yapılarak preslenen bu dolap kapakları, kullanıcılar tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir. Membran kapakları diğer kapaklardan ayıran en belirgin özelliği, ön yüzey kısmının dört kenar şeklinde kaplanabilir olması ve bu sayede bütün ve eksiksiz bir görüntü elde edilmesini sağlamasıdır.

Bu özelliklerle birlikte mebran kapaklar uzun ömürlü ve dayanıklı bir kapak türü olarak bilinmektedir. Su, nem ve darbelere karşı dayanıklılık sunduğundan, kolay kolay bu olumsuzluklardan etkilenmezler. Bütçeye uygun olması, olumsuz durumlara karşı hemen etkilenmemesi, uzun ömürlü olması ve renk seçeneği konusunda pek çok alternatif sunması membran mutfak dolabı kapaklarının çok sık tercih edilmesini sağlamaktadır.

Klasik bir model olan ahşap kapak modelleri, uzun yıllardan beri mutfak dolabı kapağı söz konusu olduğunda ilk tercih edilen ve son derece kaliteli modeller olarak kendisini ispatlamayı başarmıştır. Özellikle yakın geçmişte daha sağlıklı olduğu bilindiğinden, ahşap mutfak dolapları tekrardan ön plana çıkmıştır. 

Ahşap kapakların en dikkat çekici özelliği hiç şüphesiz toz, kir ve bakteri tutmayan özelliği bulunmasıdır. Hijyene dikkat eden kullanıcılar mutfak dolaplarında ve kapaklarında biriken bakteri oluşumunun önüne geçmek için ahşap kapaklara yönelmektedir. Ahşap kapaklar sadece bu özellikleriyle değil doğal görünüme sahip olmasından kaynaklı çok modern bir hava yakalamanız için birebirdir.

Akrilik yüzey yapısına sahip mutfak dolabı kapakları, model olarak membran mutfak dolaplarına çok fazla benzemektedir. Aralarında bulunan tek fark ise akrilik kapakların kaplama kalınlığının membrana göre çok daha fazla olması ve kenar bölümlerinin kaplanmamasıdır. Akrilik mutfak kapaklarının bir diğer dikkat çeken özelliği ise leke ve kir tutmayan bir yapıda üretilmesidir. Temizliğe vakit ayırmakta zorlanan, yoğun çalışma hayatı bulunan kişiler bu özelliği sayesinde akrilik mutfak dolabı kapaklarına yönelmektedir. Yapısı itibariyle bu tür kapaklar her zaman yeni ve tertemiz bir görüntüye sahiptir. Günümüzde tüm bu özelliklerinden dolayı ek çok evde akrilik mutfak kapaklarına rastlamak mümkündür.

Mutfak Dolabı Kapağında Renk Seçenekleri

Mutfak dolabı satın alırken, renk seçimi çok önemli karar verilmesi gereken kritik bir noktadır. Bunun sebebi tercih ettiğiniz rengin, mutfağınız estetik ve ilgi çeken bir görünüme sahip olması konusunda belirleyici olmasıdır.

Seçim yaparken ilk olarak ana rengi belirlemek, geri kalan işlemleri daha kolay halletmenizi sağlar. parlak olan mutfak kapakları kullanacağınız zaman, daha nötr renkler tercih ettiğinizde modern bir dokunuş yapmış olursunuz. Mutfak dolabı kapakları, alt ve üst farklı renkler harmanlanarak kombinlenebilir. Bunun için alt dolabı koyu renk seçerken, üst dolapların rengini daha hafif renklerden tercih etmeniz gerekir. Bu sayede çok daha geniş görünümlü, ferah bir mutfak elde edebilirsiniz.

Mutfak dolabının rengine ve diğer özelliklerine karar verirken, mutfağın duvar ve aksesuar olarak renk geçişlerini göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Duvar rengi koyu olan mutfaklarda, açık tonlarda mutfak dolapları olmazsa olmazdır. Bununla birlikte mutfak dolabının boyutları, mutfağın ebatlarına uygun şekilde olmalıdır.

Dar mutfaklar için kullanılan mutfak dolapları, çok daha minimal tercih edilmelidir. Küçük olan bir mutfak için büyük ebatlara sahip olan dolaplar, kullanım alanını daraltacağından zaman içinde hareket alanının kısıtlanması can sıkıcı olacaktır. Mutfağın küçük ve dar olması, mutfak dolabı seçiminde buna uygun tercihler yaptığınızda bir sorun olmaktan çıkabilir.

Mutfak Dolabı Kapak Trendi

Son yıllarda mutfak dolabı renk seçiminin trendleri arasında beyaz ve açık tonlar yer almaktadır.  Açık tonlar, özellikle beyaz mutfak dolapları modern bir görünüm elde etmek isteyenlerin ilk tercihi olmayı başarmıştır. Beyaz renge her türlü renkte eşya ve aksesuar kullanılabilme özgürlüğü, mutfak dolaplarında vazgeçilmez renk olması için yeterlidir. 

Ayrıca beyaz ve açık tonların ortamı olduğundan daha geniş ve ferah gösterdiği inkâr edilemez bir gerçektir. Bu tonları büyük ve küçük tüm mutfaklarda şık ve modern bir mutfağa sahip olmak için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Mutfak dolaplarının dıştan göze hitap etmesi için en önemli etken kapaklar olarak bilinmektedir. Tasarımcılar tarafından her zevke hitap eden farklı renk seçenekleriyle kullanıcılara sunulan bu mutfak dolapları, günümüzde beklentileri karşılayan modern mutfak için gereken tüm özellikleri içinde barındırmaktadır. 

Her mutfak dolabının özellikleri birbirinden farklı donatılmış olsa bile, tüm mutfak dolaplarında dış görünümü başlı başına etkileyen çok önemli bir unsur olarak kapaklar bulunmaktadır. Yeni bir mutfak yaparken pek çok farklı tarz, seçenek ve ürün arasından seçim yaparken, en zor karar verilen ve tarzı oluşturmakta önemli bir unsur haline gelen kapakların malzeme ve modelini seçmektir.

Ancak bu noktada mutfak kapağı seçiminde tek belirleyici etken olarak renk olarak baz alınmamalıdır. Bu sadece renge odaklanıp yanlış karar vermeye ve uzun vadede can sıkıcı durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Renk çok önemli bir noktadır ancak diğer kriterlerle birlikte doğru karar verildiğinde çok daha verimli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Dikkat Çeken Bir Mutfak İçin Redecor İstanbul Farkı

Ev dizaynında en özen gösterilmesi gereken alanlardan biri hiç şüphesiz ki yemeklerin yapıldığı gerektiğinde önemli misafirlerin ağırlandığı mutfaklardır. Burada tercih edilen parça ve mobilyalar, evinizin ve sizin ruh halinizi yansıtırken, tarz sahibi olduğunuzun en önemli ispatı olarak nitelendirilir. Bu yüzden özellikle mutfak dolabı seçerken geniş çaplı düşünüp, şık olduğu kadar işlevsel bir kullanım alanı oluşturmanız gerekir.

Bu anlamda günümüz trendlerine hâkim değilseniz, alanında uzman bir iç mimardan destek almak işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Redecor İstanbul, işiniz özveriyle yapan iç mimarlar ile evinizde ve tüm yaşam alanlarınızda modern ve göze hitap eden şık tasarımlar oluşturmaya hazırdır. 

Sadeliğin gösterişini, zamansız ve trend parçaları sizin için en doğru şekilde analiz eden Redecor İstanbul, ev dekorasyonu konusunda ihtiyacınız olan her konuda size destek olacaktır. Sizde şimdi fonksiyonel ve kullanışlı bir yaşam alanına dikkat çeken parçalarla renk katmak için Redecor İstanbul iç mimarı tecrubesine bir şans verin. Redecor İstanbul, ev dekorasyonuna iç mimar ve tasarıma kadın girişimci bakış açısıyla farklı bir boyut sunar.