Bize Ulaşın

Ofis Tasarımları Nasıl Yapılır?

Ofis çalışma ortamı ile ilgili yapılan uzun süreli araştırmalar, ofis tasarımına önem vermenin çalışanların verimliliğini büyük ölçüde artırdığını göstermektedir. Ayrıca ofis tasarımında özenli olmak, tüm çalışanların iş yerlerine hayran olmalarını sağlar. COVID protokolleri yavaş yavaş kaldırılırken ve iş sektörü normale giderken, ofislerin tasarımı biraz daha önem kazanmaya başladı. 

ofis tasarımı

Ofis Tasarımında Dikkate Alınması Gerekenler

Ofis tasarımı düşünülürken göz önünde bulundurulması gereken pek çok şey vardır. Ofis arka plan tasarımı, ofis masaları, ofis duvarları için renk fikirleri, kat planları, tüm temaya uyan mobilyalar, modern entegrasyonlar ve en önemlisi ofise sade bir ambiyans dokunuşu var. Tüm bu detaylar, çalışanları rahat hissetmeye ve tüm işleri halletmek için gerekli motivasyonu sağlamaya itecektir. Kısacası, işi bir yük gibi göstermeden üretkenliklerini artırmaya yardımcı olacaktır. 

Ofislerde çalışanların düzeni, yeni bir ofis tasarımı sırasında en önemli hususlardan biridir. Çalışma alanlarınızın nerede olacağını, kaç masanın nereye gideceğini düşünmek, ekipleri belirli alanlara yerleştirmek ve çalışanlar için hareket kolaylığı sağlamak çok fazla beyin gücü gerektirir. Çalışanlarınızın çalışma şeklini hem daha iyisi hem de daha kötüsü için ciddi şekilde etkileyebilecek birkaç yön vardır.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Planlama sürecine başlamadan önce, dikkate alınması gereken birkaç şey var. Öncelikle sizin ve çalışanlarınızın ofis çalışma ortamı için ne tür bir düzene ihtiyacı var? Sorulması gereken önemli sorular şunlardır:

  • İşletmeniz ne tür bir iş yapıyor ve bu iş ofis düzenini nasıl etkiliyor?
  • Ofisinizde kaç çalışanınız var?
  • Çalışanlarınızın belirli görevler için boş alana ihtiyacı var mı?
  • Kaç tane toplantı odası, açık ofis odası ve ek alan gereklidir?
  • Çalışma alanlarında trafiğin rahat olması için ofisin ne kadar geniş olması gerekiyor?

Bu soruların cevaplarına göre çalışma ortamını belirli özelliklere göre tasarlayabilirsiniz. Farklı iş ve farklı çalışma stilleri için en iyi tasarım fikri ise tamamen size, çalışanlarınıza ve işinize bağlıdır. 

Personelinize Danışın

Çalışanlarınızın nasıl bir iş temposu içerisinde olduğuna ve çalışma ortamından ne istediklerine bağlı olarak farklı ihtiyaçları söz konusudur. En ideal ofis düzeni, masa ve sandalye, mobilya seçimi, vb. konularda personelinize danışmak, hem iş verimliliğini artırır hem de amacına ulaşmış bir dekoratif yenilemedir. Modern ofislerin birçoğunda bu tür bir tasarım bilinci yaygındır. 

Ayrıca yeni ofisiniz tamamlandıktan, mobilyalar yerleştirildikten ve iş istasyonları bağlandıktan sonra da değişiklik yapılabileceğini unutmamak önemlidir. Çalışanlarınızın düşünce ve duygularıyla iletişim halinde olmak, ofis alanınızda uygun değişiklikleri yaparak ihtiyaçlarını ideal bir şekilde karşılayıp verimliliği artırabileceğiniz anlamına gelir.

Doğal Işığa ve Havalandırmaya Önem Verin

Herhangi bir ofis için bol miktarda doğal ışık ve kaliteli hava akışı olması önemlidir. Bu unsurların çalışanlarınızın refahı üzerinde hem fiziksel hem de zihinsel sağlık açısından önemli bir etkisi olacaktır.

Doğal ışık ve havalandırmanın çalışma ortamında fark ortaya koyacak faydaları şunlardır:

  • Soğuk algınlığı gibi daha az küçük hastalık vakası
  • Daha iyi mutluluk ve moral seviyesi
  • İş yerinde daha az stres
  • Daha hoşgörülü bir çalışma ortamı

Ofis İçinde İdeal Hareket Alanı Sağlayın

İnsanların işlerini hızlı ve rahat bir şekilde tamamlayabilmeleri için ofis içinde kolayca hareket edebilmeleri gerekir. Bu, geniş yürüyüş yolları sağlamak, masalar arasındaki koridorların ve hollerin yeterince geniş olmasını sağlamak ve ekipleri stratejik konumlara yerleştirmek anlamına gelir.

Çalışanlarınız işyerini kolaylıkla geçemiyorsa veya bir meslektaşı veya müşteriyle sohbet etmek için uzun bir yol kat etmesi gerekiyorsa, çalışan memnuniyet seviyeleri düşecektir. Ayrıca işler fark edilir şekilde yavaşlayacaktır. 

Profesyonel Bir İç Mimarlık & Tasarım Şirketiyle Çalışın

Ofis tasarımında iyi bir sonuç elde etmek, çoğunlukla kiminle çalıştığınıza bağlıdır. Bütçenize en uygun alternatifleri sunabilecek, özel çalışma alanları için özel projeler ortaya koyabilecek, sizi ve işinizi anlayabilecek, dahası tamamıyla sizin ve çalışanlarınızın memnuniyetine odaklanabilecek bir şirketi tercih etmelisiniz. Redecor İstanbul olarak iç mekanlarda insanların daha iyi bir yaşam alanına sahip olabilmesi için deneyimli iç mimarlarla çalışıyoruz. İşinizin tüm yönlerini düşünüyor, çalışma ortamınızdan nasıl bir avantaj elde edebileceğinize kafa yoruyoruz.