Bize Ulaşın

Küçük Salon Nasıl Büyük Gösterilir?

Küçük salonları akıllıca kurarsanız çok daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle önceliklerinizi doğru belirleyin ve mevcut depolama alanını en iyi şekilde kullanın. Küçük odaları daha büyük göstermek için size en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını vereceğiz.

küçük salon nasıl büyük gösterilir

Küçük Salonları İyi Planlayın

Küçük salonlarda, mevcut alanı idareli ve düşünceli bir şekilde kullanmalısınız.

Mobilya satın almadan önce ilk olarak kat planı üzerinde, her şeyden önce hangi mobilyaların hayal ettiğiniz gibi salona sığacağını planlamalısınız. Yeterli boş alanı planlamalısınız. Mobilyalara kesinlikle ihtiyacınız olduğu için alanı iyi değerlendirmeniz mecburidir. Aksi takdirde küçük bir salon bölümü hızla kısıtlayıcı hale gelebilir. İstediğiniz mobilya parçasının maksimum olarak sahip olabileceği boyutları tam olarak hesaplamak en iyisidir.

Genel olarak ev için ise koltuk takımı, yemek masası, çalışma alanı ve yatak gibi istediğiniz tüm mobilyaları yerleştiremiyorsanız, öncelikler belirlemeli ve tavizler vermelisiniz. Sizin için önemli olan ne? Evde küçük ofis işleri yapıyorsanız, muhtemelen yemek yemek ve çalışmak için bir masa yeterlidir. Her akşam kanepenizde uzanmayı dört gözle bekliyorsanız, kanepeye kalıcı bir yer vermeli ve gerekirse yemek alanını azaltmalısınız.

Küçük Salon İçin Doğru Mobilyalar

Küçük bir salon kurarken akılda tutulması gereken iki şey vardır.

  • Daha fazla depolama alanı yaratma potansiyeli hala nerede bulunuyor? Kullanılmayan ürünler ve boş alanlar nerede? Yüksek tavanlı eski bir binada mı yaşıyorsunuz? Geniş bir koridorunuz var ama kendi uzanma alanınız yok mu? Bu boş alanı kullanın!
  • Mobilya, odanın oranlarına göre nasıl görünüyor? Odanın köşesine yerleştirilmiş bir köşe kanepe, yaşam alanının açık görünmesine izin verirken çok fazla kanepe alanını küçük bir alana sığdırmanın harika bir yoludur.

İnce şekillere, telkari mobilya ayaklarına ve şeffaf malzemelere güvenin. Parlak, açık renkli mobilya yüzeyleri de bir odanın daha büyük görünmesini sağlar. Odada ne kadar boş alan ve fazla manzara bırakılırsa, o kadar cömert ve ferah görünür.

İşlevsel Mobilyalarla Esnek Kalın

Küçük salonlar için iyi bir ipucu, örneğin depolama alanı olan bir sehpa veya katlanabilir bir çekyat gibi çok amaçlı esnek mobilyalardır. Bu, gerçekten gereksiz eşyalardan ve alan kaplayan ürünlerden tasarruf etmenizi sağlar.

Genel olarak ev için ise televizyon izlerken yemek yemek isterseniz yan sehpa gibi tekerlekli mobilyalar da yanınızda. Artık ihtiyacınız olmadığında, bu sehpalar ve mobilyalar köşede gizlice gizlenebilir.

Yüksek Düşünün

Kat planında az yeriniz varsa, yüksekliği kullanmanız gerekir. Tabandan tavana raflar bol miktarda depolama alanı sunar. Hoş bir yan etki: Bu tür mobilyalar aynı zamanda odanın daha yüksek görünmesini sağlar. Ek olarak, dekoratif raflar çok fazla sade bir atmosfer taşıyabilir.

Çok sık kullanmadığınız şeyler (seyahat çantaları gibi) tavan altına, kabaca kapı çerçevesi yüksekliğinde monte edebileceğiniz duvar raflarında iyi bir yer bulur.

Boş Alan Yaratın

Göz çok fazla boş alan algıladığında küçük bir daire daha geniş görünür. Bu yüzden mobilyaları duvara yaslayın ve ortada geniş bir boş alan bırakın. Bunu bir halı ile optik merkez olarak da işaretleyebilirsiniz.

Ayrıca ortalıkta çok fazla eşya bırakmayın, eşyalarınızı gözlerden uzak bir yerde dolap kapaklarının arkasında veya çekmecelerde saklamak daha iyisidir. Burada iyi bir organizasyon gereklidir.

Bu arada, boş alan hilesi duvarlar için de geçerlidir. Duvarın küçük mobilyalarla bilerek hareket ettirdiğiniz bir tarafını bulun. Bu boş alanı görsel olarak vurgulamak için renkli de boyayabilirsiniz. Merkezi olarak monte edilmiş büyük bir duvar resmi, odanın, duvarı birçok küçük resimle dekore ettiğinizden daha büyük görünmesini sağlar.